Bluetooth LHDC / LLAC (audiokodeky a jejich vlastnosti)
Autor textu: Marek Houser (listopad 2020, svetandroida.cz)
Než se pustíme do jednotlivých kodeků, vysvětleme si několik základních pojmů, které se týkají přenosů zvuku. A to jak v bezdrátové variantě, tak i při běžném kabelovém zapojení. Prvním pojmem je vzorkovací frekvence udávaná v Hz, která určuje, kolik vzorků hudební stopy se vejde do jedné sekundy. Měla by být minimálně dvakrát vyšší než je slyšitelná frekvence lidským uchem (20 000 Hz neboli 20 kHz). Za vysoké a kvalitní vzorkovací frekvence se považují ty, které překračují 96 kHz. Další položkou je bitová hloubka, která zase říká, kolik bitů (jednotek informace) je v jednom vzorku. Opět platí, že vyšší číslo značí vyšší kvalitu. Například CD mají 16bitové stopy, u DVD jsou 24bitové atd. Při různých druzích přenosu pak mohou data putovat různými rychlostmi. Ty zase udáváme v kilobitech nebo megabitech za sekundu (kbps nebo mbps).
Bluetooth LHDC / LLAC
Seznam zkratek pro Bluetooth kodeky zdaleka nekončí. Tyto pojmy spadají pod alianci HWA, ve které se angažuje hlavně čínská firma Huawei. LHDC je zkratka pro low-latency and high-definition audio codec a disponuje maximální rychlostí 900 kbps a vzorkovací frekvencí 96 kHz. LLAC je v podstatě LHDC LL, takže ještě o něco “rychlejší” varianta. Latenci se u ní daří držet pod hladinou 30 milisekund. Zbytek maximálních hodnot je 600 kbps, 48 kHz a 24 bitů.
Který kodek a jak vybrat?
Vyznat se mezi Bluetooth kodeky není úplně snadné, nicméně snad vám tento článek alespoň trochu pomohl pochytit základy a hlavní charakteristiky jednotlivých možností. Když víte, co který umí, máte lepší šanci si správně vybrat. Je to jako s hledáním nového auta – předem byste měli vědět, co od toho očekáváte. U reproduktoru za pár stovek z Číny si můžete být v podstatě jistí, že se u něj budete muset spokojit jen s SBC. Kodekem aptX už se ale výrobci rádi pochlubí, takže jej u vyspělejších produktů celkem snadno odhalíte.
Pokud se ale rozhodnete vybírat mezi pokročilejšími možnostmi, nezapomeňte na důležitou věc – vysílací i přijímací přístroj musejí disponovat stejným kodekem a nejlépe stejnými maximálními hodnotami. Koupit si tedy prémiová sluchátka kvůli jejich LDAC kodeku k lepšímu zážitku nepovede, pokud máte levnější telefon, který LDAC nedisponuje, případně jen v základní verzi. Jestli je pro vás kvalita zvuku přenášeného přes Bluetooth důležitá, je dobré na ni myslet hned při výběru vhodného zařízení.