HDMI vs. DisplayPort

Autor textu: Michael Brown, Pavel Kreuziger, hdworld.cz (březen 2013)

HDMI vs. DisplayPort: Který standard je lepší?

Nejpoužívanějšími rozhraními pro přenosy videa a zvuku jsou HDMI a DisplayPort. Obě mají své pro a proti, takže není jednoduché mezi nimi vybrat.
Standardní rozhraní HDMI je pro audiovizuální přenosy velice oblíbené. Jde o nejobvyklejší digitální spojení, které naleznete v televizorech, set-top boxech, Blu-ray přehrávačích, A/V přijímačích, herních konzolích, kamerách i digitálních fotoaparátech. A abychom nezapomněli, začíná se objevovat i v některých chytrých telefonech.
 
Integrovaný HDMI port naleznete i ve většině stolních počítačů i notebooků spotřebitelské úrovně. Žádný dnešní all-in-one počítač není kompletní bez HDMI vstupu, který vám umožní k počítači připojit herní konzoli nebo set-top box, takže jeho displej můžete využít pro více účelů.
 
HDMI je zkrátka všudypřítomný. Až tak všudypřítomný, že bychom měli málem tendenci ignorovat další A/V standard: DisplayPort. Přestože tento konektor naleznete vedle HDMI v mnoha nejnovějších dedikovaných GPU čipech i v noteboocích cílících na business uživatele, už ne tak často se nachází v počítačích s Windows zaměřených na spotřebitele.
 
Jak HDMI, tak DisplayPort dokážou odeslat HD videa a audio ze zdrojového zařízení na displej. Takže jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? Je jedno z těchto rozhraní lepší či flexibilnější než to druhé? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v našem srovnání jejich specifik a typických možností využití. Nejprve se však podíváme, jak se tyto standardy objevily a jaké entity je spravují.
 
Něco málo z nedávné historie
Specifikace standardu HDMI (High Definition Multimedia Interface – multimediálního rozhraní s vysokým rozlišením) byly vymyšleny před 10 lety šesti velkými firmami z oblasti spotřební elektroniky: Hitachi, Panasonicem, Philipsem, Silicon Image, Sony a Toshibou. V dnešní době na ně dohlíží společnost HDMI Licensing, LLC, dceřiná společnost Silicon Image. Výrobci musejí za integraci HDMI do svých produktů odevzdávat licenční poplatek.
Specifikace DisplayPortu byla vyvinuta (a je ovládána) asociací VESA (Video Electronics Standard Association), což je obrovské konsorcium výrobců od AMD po ZIPS Corporation. DisplayPort zažil svůj debut o něco později jako HDMI – v roce 2006 – přičemž byl součástí snažení o náhradu mnohem starších standardů VGA (Video Graphics Array, analogového rozhraní představeného v roce 1987) a DVI (Digital Video Interface, které je na světě od roku 1999). Tyto standardy byly primárně používány pro počítačové displeje. Za DisplayPort nemusejí producenti platit žádný poplatek.
 
Je zajímavé, že ze šesti podniků zodpovědných za tvorbu HDMI nejsou členskými společnostmi VESA pouze dvě: Hitachi a Philips.
 
Technika konektorů
HDMI konektory disponují 19 piny a je možné setkat se s nimi ve třech nejběžnějších velikostech: typ A (standard), typ C (mini) a typ D (micro). Z těchto tří je zdaleka nejobvyklejším typ A. Čtvrtá kategorie HDMI konektorů, typ E, je využívána v automobilismu. Většina HDMI konektorů využívá třecí zámek, což znamená, že je konektor spojen se zdířkou těsným spojením. Někteří výrobci však vyvinuli vlastní uzamykací mechanismy, které mají zabránit tomu, aby se kabel v průběhu používání uvolnil.
 
DisplayPort konektory mají 20 pinů a jsou sériově vyráběny ve dvou velikostních provedeních: DisplayPort a Mini DisplayPort (druhý z nich zvolil Microsoft pro svůj tablet Surface Pro). V tomto ohledu je zajímavé, že rozhraní Thunderbolt od Intelu kombinuje funkce Mini DisplayPortu s datovými spojeními PCI Express – to je však téma mimo rozsah tohoto článku. Přestože většina DisplayPortů standardní velikosti obsahuje uzamykací mechanismus, který zabraňuje nechtěnému odpojení, oficiální specifikace tento prvek nevyžadují.
Mikro konektory HDMI typu D naleznete mimo jiné i na některých smartphonech a tabletech, zatím se však nenašel kromě Microsoftu výrobce, který by umístil Mini DisplayPort na mobilní zařízení. Na druhou stranu uzamykací konektor běžný pro DisplayPort konektory plné velikosti je skvělým prvkem, který se v případě HDMI nachází pouze na několika málo kabelech typu A.
 
Kabeláž
Největším problémem standardů pro HDMI kabely je ten, že existují celkově čtyři. Vývoj všech byl dokončen teprve v roce 2010. Mnoho starších kabelů není adekvátně označeno tak, aby byly jasné jejich vlastnosti. Používání HDMI kabelu, který není určen přímo ke konkrétnímu úkolu, může způsobit vizuální a zvukové chyby, obrazové artefakty a problémy se synchronizací zvuku a obrazu. Zde máte detaily oněch čtyř typů HDMI kabelů:
  1. Standardní HDMI kabel: poskytuje dostatečný datový průtok pouze pro video v rozlišení 720p a 1080i.
  2. Standardní HDMI kabel s ethernetem: Má úplně stejný datový průtok, ale navíc ještě přidává podporu pro 100-Mbps ethernet.
  3. Vysokorychlostní (high-speed) HDMI kabel: Disponuje větším datovým průtokem a dokáže přenášet video s rozlišením 1080p a vyšším (až do 4 096 x 2 160 pixelů, ale při maximální obnovovací frekvenci 24 Hz, což je dostačující pro videa, ale tristní pro hry). Tento typ kabelu zvládá také 3D video.
  4. Vysokorychlostní (high-speed) HDMI kabel s ethernetem: Podporuje stejná rozlišení jako výše uvedený (včetně 3D funkcionality), a navíc ještě přidává podporu pro 100-Mbps ethernet.
 
Všechny čtyři typy HDMI kabelů mají prvek zvaný Audio Return Channel (ARC), který dokáže odesílat zvuk z TV tuneru ve vaší HDTV zpět do vašeho A/V přijímače. Před vznikem ARC bylo třeba propojit televizi a A/V přijímač také druhým, pouze zvukovým kabelem, který by přehrával zvuk z TV tuneru. (Poznámka: ARC je zbytečný, pokud máte předplacenou kabelovou nebo satelitní televizi a používáte set-top box.)
HDMI specifikace nedefinuje maximální délku kabelu ani neurčuje, z jakého typu materiálu by měly být vytvořeny HDMI kabely. Nejběžnějším materiálem je měděný drát, HDMI signály však podle HDMI Licensing mohou „téct“ i kabelem CAT 5 nebo CAT 6 (pro vzdálenosti do 50 metrů), koaxiálním kabelem (do 91,5 metru) nebo přes optické vlákno (pro vzdálenosti větší než 100 metrů).
Součástí „aktivní“ HDMI kabelů jsou integrované obvody pro zesílení signálu. Aktivní kabely mohou být klidně delší a tenčí než pasivní kabely (tenčí kabely mají menší tendenci selhat ve chvíli, kdy se musejí prudce ohýbat).
DisplayPort kabely se definují mnohem lépe – existuje totiž pouze jeden typ! Aktuální standard, DisplayPort 1.2, poskytuje dostatečný datový průtok pro maximální rozlišení videa 3 840 x 2 160 pixelů při obnovovací frekvenci 60 Hz, a podporuje všechny běžné trojrozměrné video formáty. Kabely DisplayPort mohou přenášet i multikanálový digitální zvuk. Na druhou stranu DisplayPort nezvládá přenos ethernetových dat a současný standard nedisponuje zvukovým kanálem ARC.
Po přidání jednoduchého adaptéru umí DisplayPort kabel propojit zdrojový DisplayPort s VGA displejem (což je velmi praktické ve chvíli, kdy potřebujete propojit svůj notebook se starším video projektorem). K dispozici jsou také adaptéry, které dokážou připojit zdrojový DisplayPort k jednolinkovým DVI nebo HDMI displejem. HDMI kabely mohou být propojeny s rozhraním DVI, ale to je všechno.
Pasivní měděný kabel DisplayPort podporuje extrémně vysoké rychlosti dat (video rozlišení až 3 840 x 2 160 pixelů) na délku 2 metry. Jestliže chcete do systému zapojit pasivní měděný DisplayPort kabel dlouhý 15 metrů, budete podle specifikací standardu omezeni na rozlišení 1080p – tyto specifikace jsou ovšem docela konzervativní. V praxi přes 15metrový kabel „přepravíte“ dostatek dat podporujících rozlišení až 2 560 x 1 600 pixelů (dostatečné pro 30palcový monitor).
Aktivní měděný kabel DisplayPort, který získává energii z DisplayPortu, aby mohl obsluhovat zesilovač signálu integrovaný v konektoru, může přenášet video s rozlišením 2 560 x 1 600 pixelů na délku 20 metrů. A konečně optické DisplayPort kabely mohou být až stovky metrů dlouhé.
 
Toky videa a zvuku
HDMI zvládá jediný tok videa a jediný tok zvuku, což znamená, že dokáže v jedné chvíli obsluhovat pouze jeden displej. To je dostačující, pokud používáte jediný monitor nebo televizi. Spousta lidí však dnes používá více než jeden displej. A nejedná se jen o burzovní makléře nebo grafiky. Dva či více monitorů najednou používá například spousta hráčů. Jakmile si zvyknete na více obrazovek najednou, těžko se budete vracet k jediné.
Jediné rozhraní DisplayPort podporuje až čtyři monitory, přičemž každý může mít rozlišení až 1 920 x 1 200 pixelů, nebo dva monitor s rozlišením 2 560 x 1 600 pixelů, přičemž každý z použitých monitorů přijímá nezávislé toky zvuku a videa. A protože některé grafické karty podporují více DisplayPort rozhraní, můžete zkombinovat kompatibilní monitory a připojit až šest displejů k jednomu zdroji.
 
Které rozhraní displeje je tedy nejlepší?
HDMI je standard stvořený primárně pro využití ve spotřební elektronice: v přehrávačích Blu-ray, televizorech, projektorech a podobně. I přes matoucí specifikaci kabeláže umí věci, které DisplayPort nedokáže. VESA navíc vytvořila DisplayPort tak, aby byl vrcholným rozhraním pro zobrazování grafiky na počítačích, takže HDMI spíše doplňuje než nahrazuje.
Bohužel mnoho výrobců počítačů – zejména těch, kteří se zabývají stavbou notebooků pro spotřebitele a AIO PC – se evidentně rozhodlo, že HDMI stačí. Doufáme, že se tento postoj změní, protože DisplayPort spotřebiteli nabízí minimálně stejně možnosti jako firemnímu uživateli. Takže by ho producenti mohli přestat ignorovat.
 
Příště, až budete nakupovat HD televizi, počítač nebo monitor, zvažte následující:
 
  • Jak jsme uvedli dříve, je HDMI všude. Je umístěn na prakticky jakékoliv TV, jejíž koupi budete zvažovat. Brzy bude součástí úplně všech počítačových displejů zaměřených na spotřebitelskou sféru. Pravděpodobně jej naleznete i ve většině grafických karet, v noteboocích a stolních počítačích a (minimálně ve formě vstupu) také v all-in-one počítačích.
  • Lepší počítačové displeje, stolní počítače a AIO PC budou navíc podporovat i DisplayPort. Je logické, že notebooky mají méně místa pro konektory. Proto nejspíše bude ještě nějakou dobu platit, že spotřebitelské notebooky budou nabízet pouze HDMI, zatímco modely orientované na byznys pouze DisplayPort.
  • Plánujete-li koupi notebooku v kombinaci se samostatně stojícím monitorem, rozhodně nebudete litovat, jestliže zaplatíte trochu více za modely s DisplayPortem: fakt, že toto rozhraní podporuje více monitorů a je schopno se připojit k téměř jakémukoliv monitoru prostřednictvím laciného adaptéru, mu dodává vyšší flexibilitu, než jakou se může pyšnit HDMI.
 
Autor textu: Michael Brown, Pavel Kreuziger, hdworld.cz
== iNFO ==


Doprava zdarma

Váš košík

Košík je prázdný

Napište nám

... nebo na email: hifiporadna (zavináč) hifiporadna.cz

Novinky v Hi-Fi marketu

  •  Sledujte Novinky, Zprávy & Tipy na našem Facebooku!

Sledujte naše Novinky na Facebooku

Newsletter - odběr novinek

Doprava na Slovensko