Jak správně skladovat hudební nosiče?
Zdroj: Liborova poradna S&V (srpen 2003)
Správná údržba a skladování jednotlivých nosičů se pochopitelně liší podle jejich typu, jedno však mají společné. Čistotu. Prach a usazeniny jsou největším nepřítelem všech kazet i disků.
Gramofonové desky by neměly ležet na gramofonovém talíři ani o minutu déle, než je nezbytně nutné, vždy před a nejlépe i po přehrávání je vhodné je očistit od prachu. Nepoužívejte však utěrky, ani ty (dříve oblíbené a možná stále se vyskytující) s antistatickou úpravou. Ty sice část prachu odstraní, současně však podstatný zbytek nečistot vmáčknou do drážek gramofonové desky, tedy tam, kde je rozhodně nechceme mít. Mnohem vhodnější jsou uhlíkové kartáčky se samočištěním, dnes již stojí pakatel (150 Kč), vydrží velmi dlouho a jsou dle mého názoru ideální. Spolu s prachem totiž odstraní statický elektrický náboj vzniklý pohybem při vyjímání desky z obalu. Současně čistí i vnitřek drážky ikdyž zvládnou jen ty částečky, které nejsou již vmáčknuty hrotem přenosky do stěn. Proto je nutné očistit desky VŽDY před přehráváním, jedna produkce neočištěné desky ji může poškodit více než mnohonásobné přehrávání čisté. Dále existují různé spreje a roztoky na čištění desek, ty však doporučuji jen odborníkům, kteří vědí, jak je přesně používat. Fajnšmekrům pak připomínám čističku desek (EGO), která funguje na principu luxu a je schopna důkladného vnitřního úklidu v drážce desky. Gramofonové desky se mají skladovat vertikálně, v jednotlivých přihrádkách po celé stěně oddělených plochou. V jedné přihrádce by jich nemělo být více než 20 a vždy co nejkolměji postavených. V žádném případě není vhodné je vzájemně opírat v šikmé poloze. Pokud je nutné skladovat je horizontálně, pak vždy maximálně pět na sobě a raději jen krátkodobě. Gramofonové desky jsou těžké, a proto se mohou deformovat i vlastní vahou, natož působí-li na ně hmotnost jiných předmětů. Zásadně je skladujeme v obalech, a to v obou. Otvor vnitřního obalu má být zakryt a nemá být na stejném místě jako otvor vnějšího obalu. Ideální je skladování při pokojové teplotě. Jedině nehrajete-li desky často, je možné je umístit do chladna. Pozor však na zvýšenou vlhkost. Podchlazené desky se NESMÍ přehrávat, drážka totiž není elastická a hrot ji výrazně poškodí. Vždy počkejte, až deska po přenesení do poslechové místnosti s pokojovou temperaturou přijme okolní teplotu. Nezapomeňte kontrolovat a čistit hrot přenosky, špinavý nebo poškozený hrot, tedy hrot s nestandardním tvarem, významně poškozuje drážku.
Skladování CD/DVD disků je mnohem jednodušší, uchováváme zásadně v pouzdrech na CD/DVD disky. Zde bych upozornil na odlišné vkládání disků do pouzder singlových a běžných CD. V klasickém pouzdře je disk uchycen pouze za střed a nedotýká se stěn, vkládáme jej tedy potiskem vzhůru. Zcela odlišné je vkládání do tenčích singlových pouzder (některé typy tenkých pouzder již mají distanční kroužek), která mají odlišnou konstrukci středového úchytu a nevytvářejí na této straně potřebnou mezeru mezi diskem a stěnou krabičky. Disk do nich vkládáme potiskem ven a nahranou stranou k sobě, tedy dovnitř pouzdra. Dotyk disku se stěnou, která nikdy není zcela čistá, může disk poškodit. Na drobné oděrky je sice CD disk mnohem méně choulostivý, ale rozhodně nelze říci, že nemají vliv na reprodukci. Zajisté neslyšíme stejný šum a praskání jako u poškozené gramofonové desky, ale to jen proto, že opravné kódy CD přehrávače chybějící nepřečtené části nahrávky dopočítají. Tyto opravné kódy však mají jen omezenou účinnost, a tak při větších výpadcích pak přehrávač do těchto míst opakuje hudbu předešlou, nebo jsou zde slyšitelné výpadky. V nejhorším případě zcela přeruší přehrávání. Ze stejného důvodu je nutno udržovat povrch disku v čistotě a zásadně na něj nesahat. Otisky prstů jsou mastné takže se na tato místa přilepí prach a laserový paprsek nebo jeho odraz může být výrazně ovlivněn. Pokud je zašpinění tak rozsáhlé, že je nutno disk očistit, pak použijte měkký hadřík a otírejte disk od středu ven, nikdy ne ve směru otáčení. Poškrábáním vzniklé drážky probíhající v podobném směru jako stopa nahraná na disku mohou splést řídicí část optického snímače a disk začne přeskakovat. Při výraznějším ušpinění je možné disk jemně namydlit, důkladně opláchnout vlažnou vodou a šetrně osušit. Disky poškozené poškrábáním na nepotištěné straně do té míry, že jsou nehratelné, ašak lze je i tak zachránit.
Péče o pásková média, tedy v dnešní době především o kazety, znamená opět především čistotu a zamezení přístupu prachu. Neporušenou nahrávku i reprodukci může zaručit jen dokonalý kontakt povrchu pásku s nahrávací hlavou. Sebemenší oddálení znamená výpadek signálu, který se nejzřetelněji projeví u videokazet, proběhnutím bílé tečky přes obrazovku. Tento „dropout“ (výpadek) je více méně trvalý, protože čistit pásku v domácích podmínkách je velmi obtížné. Kazety proto ihned po vyjmutí z mechaniky videa nebo kamery vkládejte do pouzder a skladujte v bezprašných regálech. Opět se doporučuje vertikální ukládání a při déletrvajícím skladování je vhodné převinout pásku na jednu z cívek. Skladovat se mají opět při pokojové teplotě a vlhkosti, rozhodně je nevystavujte slunci a účinkům zdrojů tepla. Nezapomeňte, že záznam na pásce je elektromagnetický, a proto je škodlivé jej vystavovat magnetickým vlivům. Velice nebezpečné jsou televizní obrazovky, které, zvláště při zapínání ze zcela vypnutého stavu, se automaticky odmagnetovávají. Toto krátkodobé, ale velice silné elektromagnetické pole může výrazně poškodit nahrávku, minimálně částečně odmazat nejvyšší frekvence. Na odmazání jsou nejnáchylnější běžné ferroxidové pásky, proto nahrávky, které si chcete uchovat co nejdelší dobu, nahrávejte na chromdioxidové nebo metalové kazety, protože i mírnější magnetická pole mají při neustálém a nekontrolovatelném působení svůj destrukční vliv. Pamatujte, že při přehrávání se páska tře o povrch hlavy, v případě videokazet nebo DAT-R jde o rychle rotující bubny a vzájemný kontakt je mnohonásobně větší než u běžného kazetového magnetofonu. Nejmenší tření mají čisté hlavy, naopak hlavy s usazeninami oděru z kazet mají výrazný brusný efekt na leštěný povrch pásky. To je jeden z důvodů, proč je nutné povrch hlav pravidelně čistit, (raději častěji ale nejpozději ve chvíli, kdy zaznamenáte zhoršení kvality obrazu nebo zvuku).
Nejméně náchylná na poškození jsou média nejen uchovávaná, ale i přehrávaná v pouzdře, MD disky a DVD RAM. I zde však platí zákon ochrany před všudypřítomným prachem.