Zpět na stranu měsíců

zpět na stranu rozdělovníku podle měsíců

leden 2024

Zde najdete otázky & odpovědi zaslané do Hi-Fi poradny platné pro leden 2024, řazené chronologicky od nejnovější k nejstarší.

Vy se ptáte, my odpovídáme...

#020
15.1.2024 David Ž. se ptá:

Dobry den,
prosim o radu. Odesel mi velmi stary gramofon Technics SL-1300, automat. Byl jsem s nim spokojen, rad bych zase Technics, ale neni to uplne podminka, jde mi hlavne o zvuk. Hlavni podminka vsak je, ze musi byt alespon poloautomat - jestli se tomu tak rika. Proste aby na konci desky zvedl ramenko, a vratil do puvodni polohy a zastavil se. Nebo alespon zvedl ramenko. Proste abych si mohl pustit desku a nemusel k nemu okamzite bezet az dohraje, a deska se netocila porad s jehlou v drazce (nebo dokonce nezajela jehla do papiru). Chtel jsem SL-1200GR (okolo 40 000 je i muj cenovy strop), nekde pisou ze je automat, nekde ze poloautomat, nekde ze manual. Vite prosim jak to je ve skutecnosti? V pripade, ze je manualni, jsem premyslel o SL-1500C (CEG) - ten by automaticke zvednuti skutecne mel mit. Je to tak? Je nejaky rozdil mezi SL-1500C a SL-1500CEG? Je SL-1500C (CEG) zvukove o hodne horsi nez SL-1200GR? Ktery z nich na konci desky skutecne zvedne ramenko?
Pripadne doporucil byste jiny gramofon v teto cene? Nebo je to blbost, a bude lepe hrat nejaky levnejsi gramofon, a k tomu drazsi predzesilovac (Pro-ject tube box S2) nebo drazsi prenoska?
(predzesilovac mam Cambridge Audio CP1, prenosku novou 2M Red, kabely tak o tridu lepsi nez vse ostatni, zesilovac magnat MA700).
Dekuji, s pozdravem David Ž.

22.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá
Zdravím,
... funkci automatického zvednutí nabízí model SL-1500, u modelu SL-1200 tuto funkci výrobce nezmiňuje. 
Zvuk gramofonů Technics není velký, ale je pocitově soustředěný, jistý a konkrétní, minimum šumu v pozadí nahrávek vás pak nechá nahlédnout i na malé detaily a vůbec je čitelnost nahrávky celkově velmi dobrá.
Gramec Technics SL-1200GR je zajímavý gramofon, byť pro specifické publikum. Jeho vzhled je účelný a rozhodně ne krásný, ale třeba bytelnosti a zpracování toho moc vytýkat nejde. K podivně utopeným konektorům není lehké dotáhnout robustnější kvalitnější signálové kabely. Jeho "rovnému", čistému, přesnému a jasnému zvuku, který je více organizovaný a spořádaný, než vášnivý pak musíte rozhodně přijít na chuť – dobrou zprávou ale je, že gramofon s klidem "unese" i už poměrně drahé přenosky a ty mohou jeho sušší technicistnost přeci jen ještě trochu přisladit. Technics SL-1200GR se jeví jako pevně hrající, jistý, a hlavně schopný vyprodukovat pěkně jistý, čistý zvuk. 
Veškeré zvukové vlastnosti gramofonu je samozřejmě nutno brát v kombinaci s danou přenoskou a phono předzesilovačem, na to rozhodně není možné zapomínat. V případě modelu Technics SL-1200GR je minimem přenoska v ceně cca 10tis (např. Ortofon 2M Bronze) phono předzesilovač taky v ceně cca 10tis (např. Pro-Ject Tube Box S). Takže pokud zvažujete model SL-1200GR musíte k ceně gramofonu přičíst minimálně dalších 20tis, ale spíše více, protože tyto komponenty jsou pro SL-1200GR minimem, ne optimem.
K hybridnímu zesilovači MAGNAT MA 700 se jako ideální gramofon hodí firemní kousek MAGNAT MTT 990 s jehož obecně velmi dobrým návrhem se pojí nejen nízký šum v pozadí, nejen dobrá absorpce rušivých vibrací a nejen celkový pocit pevnosti a čistoty, ale především schopnost udržet přehledný stereo obraz - hudba tak má výtečný vzduch a nikoli stísněný přednes, ale pěkně otevřený prostor v pravolevém směru a s přesnou lokalizací i proporcemi nástrojů kdy vlastně už se blížíte takovému tomu dojmu "velkého koncertu". To nejdůležitější je ale jeho schopnost podat hudbu zábavně, respektive tak moc zábavně, jak to jen nahrávka dovoluje. Vezměte si slušnou nahrávku a užijete si zřetelný, pevný zvuk, užijete si i velmi dobrý rytmus a vlastně všechno se zdá být důstojně přesně tam, kde to má být. V případě MTT 990 za rozhodně akceptovatelnou cenu dostanete pěkný, velký, dobře postavený přístroj, který krom toho, že svou konstrukcí dobře pohlcuje zkreslující vibrace a že svým motorem dokáže udržovat slušně přesné otáčky (a tedy i plynulost hudby), nabízí i až překvapivě civilizovaný a dospělý způsob přehrávání vinylů. Jako celek se velmi dobře používá, snadno poslouchá a zdá se, že je to prostě a jednoduše skvěle navržený, dobře vyrobený a tím vším i dobře znějící gramofon s uvolněným a zároveň realistickým zvukovým výstupem.
V segmentu 40tis bych ke zvážení rozhodně doporučil špičkový kousek CAMBRIDGE AUDIO Alva TTv2 nebo třeba Pro-Ject Metallica Pick it S2C v limitované edici.

 

#019
17.1.2024 M.Dokoupil se ptá:

Dobrý den,chci se zeptat-equalizer má až 16Khz některý až 32Khz.Ten 32Khz má větší,ostřejší výšky? Díky M.Dokoupil

18.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá
Zdravím,
... ano – pokud je ekvalizér schopen upravit výšky až do 32kHz tak ano. Avšak samozřejmě ale záleží i na zbytku Vaší audio sestavy, jaké mají rozsahy. Většina zesilovačů má rozsahy 20Hz-20kHz a podobně jsou na tom i reprosoustavy, jen málokteré bedny jdou na výškách nad 40kHz. Takže pokud máte standardní zesilovač, nepustí Vám více, než 20kHz a můžete mít ekvalizér jaký chcete.
 

#018
13.1.2024 Michal se ptá
:
Dobrý deň, chcem zakúpiť centrálny reproduktor k zostave magnat quantum 555... Mam historicky len tieto stĺpy, vždy iba ako stereo, ale chýba mi center pre filmy atď. Je to už staršia sada reproduktorov a neviem zohnať center z danej série.
Aby bol zvuk optimálny pri prechode, nebol tichší, či hlasnejší a mal rovnake sfarbenie... Mal by som asi vybrať z rovnakej značky a série. Alebo aspoň značku a citlivosť? Bude to veľký rozdiel vo farbe zvuku, ak by som zobral niečo z aktuálnej série od magnat? Všade píšu, že treba do centra za investovať, zvažujem Signature center, ktorý aktuálne je možné kúpiť. 
Čo by ste mi prosím poradili? Nie som priveľmi náročný, ale uši mi počujú dobre
Ďakujem, Michal 

14.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá
Zdravím,
... repro řady Quantum 550 se nevyrábí už 14 let, takže by byla velká neuváženost si teď pořizovat takto staré repro. Úplně v pohodě můžete kombinovat současný centr z produkce Magnat se svými repro z řady Quantum 550. Jako ideální centr bych viděl model MAGNAT Signature Center, který má ještě lepší parametry než tehdejší repro řady Quantum 550, takže nebude žádnou brzdou. Citlivost má krásných 91dB, rozsahy v kvalitě Hi-res 32Hz-53kHz a k provozu mu stačí zesilovač už od výkonu 20W - to vše dohromady dává jistotu kvalitní dialogové reprodukce a také schopnost hrát plně a bez ořezání i při tiché hlasitosti. Pokud ale chcete něco levného, můžete volit i základní model MAGNAT Monitor S12C, který sice nemá takové parametry, ale je zase cenově přístupnější.
 

#017
11.1.2024 Miro se ptá:

Dobrý deň, mám vintage gramofón Marantz 6100 poloautomat. Po dohraní LP sa rameno automaticky vráti naspäť. Pri vypnutí nastane pecka do reprákov. Riešim to tak, že sledujem dohratie LP a stíšim zosilňovač. Vraj to spôsobuje nefunkčný odpor vypínača. A možno tam taký ani nebol od výrobcu, to neviem. Aké máte skúsenosti? Ďakujem za odpoveď. Miro.  

14.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá
Zdravím,
... gramofony mívají vestavěný "zkratovač signálu", který v režimu OFF propojí živý výstup z přenosky na kostru přístroje, což má zamezit slyšitelným poruchám. Ve Vašem případě ale pracuje přesně naopak, takže buď je vadný, nebo tam není – což by vyřešil servisní zásah. Asi před třemi lety jsme tu měli podobný dotaz u staršího gramofonu Tesla, kde to nakonec vyřešil kvalitní externí phono předzesilovač Cambridge Audio.
 

#016
11.1.2024 Libor K.se ptá:

Dobrý den,
zvažuji ozvučení své pracovny, strereo receivrem Denon DRA 800H. Velikost místnosti je ale pouze 13m2 a uvedený receiver má výkon 100 W na kanál. Nebude toto řešení  již předimenzované s ohledem na velikost pracovny ?? Receiver bude propojen HDMI kabelem s televizí a blu-ray přehrávačem + regálové reprosoustavy.

14.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá
Zdravím,
... model DENON DRA-800H se již nevyrábí, nahrazuje jej model DRA-900H. 
Pokud budete receiver držet na uzdě, čímž jej ale zdaleka nevyužijete naplno, můžete jej v malém prostoru klidně provozovat. DRA-800H se prezentuje lehce hutnějším, vřelejším basem ve spodních oktávách měkčím a nemusí tak sedět ke každým reprosoustavám, jasnými a maličko akcentovanými středy a klidnými, hladkými výškami.
Na malý prostor pracovny bych osobně raději volil menší, výkonově uzpůsobený systém MAGNAT MC 200, který za stejný peníz, jaký je za již nevyráběný DRA-800H nabídne navíc i vestavěné CD a kvalitu zvuku v Hi-Res rozlišení. MC 200 má bas opravdu pěkný a šťavnatý, který je celkově nadýchaný a objemný, k velikosti systému až nečekaný. I lehkým brnknutím dodává solidní drajv a z kontrabasu zvládne přenést i ono mocné mručení. Vokální pásmo je přirozené, střed je dobře rozlišený, jistý a přirozeně objemný a nikdy na vás nepustí ostrou sykavku nebo jakýkoliv náznak hrubosti. Na výškách pak MC 200 lehce akcentuje zvonivý a jasný zvuk, ale ne tak, aby vznikl jakýkoliv vjem "cinkavosti". Příjemné je, že objemově je výšek tak akorát, aby dobře zapadly ke zbytku frekvenčního rozsahu. Co je ale největší předností MC 200 - je schopnost hrát hudbu, která je příjemně poslouchatelná. Ani náročnější hudba není vymknutá z kloubů, zvukem vždy probleskuje smiřující laskavost, aniž by ale zastírala zvukový charakter. Tempo je poklidnější, ale zvuk má dobrou čitelnost, čistotu i energii a celkově působí reprodukce hlavně harmonickým a barevným, příjemným dojmem. Systému při srovnání s Denonem chybí HDMI konektor, takže Blu-Ray připojíte HDMI kabelem do TV a TV připojíte k systému přes optický digitální výstup jehož zvukové podání je na stejné kvalitativní úrovni jako u HDMI.

 

#015
11.1.2024 Jan K.se ptá
:
Dobrý den, 
vlastním dvojici reproduktorů Jamo s-809 společně se zesilovačem Jamaha A-S201, u kterého uvádíte max. výkon 140 w + 140w při 4 ohms. Mé reproduktory mají však výkon 120w a odpor 8 Ω. Při tomto odporu uvádíte u zesilovače dynamický výkon na kanál 125W a totální harmonické zkreslení 100 w + 100w.
Abych pravdu řek jako lajk si teď nejsem jistý zda mi tento zesilovač stačí na pokrytí max. výkonu mých reproduktorů, nebo tam těch 20w chybí a zdali by tento rozdíl při pořízení výkonnějšího zesilovače bylo vůbec možné rozeznat?
Děkuji Vám za radu.

12.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá
Zdravím,
... repro Jamo S 809 jsou 8 ohmové repro s nominálním výkonem 120W (nominální výkon je optimální výkon, kterého repro dosáhnou při trvalém, dlouhodobém provozu) a s dynamickým výkonem 240W (dynamický výkon je výkon, který dokážou repro produkovat pouze krátkodobě (cca po dobu 20 ms) a využívají ho k vykrytí dynamických špiček reprodukce).
Zesilovač YAMAHA A-S201 při 8 ohmovém zapojení vykazuje nominální výkon 120W na kanál.
Pokud tedy připojíte repro Jamo S 809 k zesilovači YAMAHA A-S201, bude vše v pohodě. Pokud byste ale chtěl připojit dva páry těchto repro k tomuto zesilovači, tak zesilovač již vyžaduje 16 ohmové zatížení repro a proto byste nemohl dva páry repro Jamo S 809 použít.
 

#014
10.1.2024 Lukáš se ptá:

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu.
Vlastním repro Wharfedale Diamond 10.5 a chtěl bych stereo zesilovač. Jako dočasnou variantu jsem použil starší receiver YAMAHA DSP-A 592 a s přednesem jsem byl velmi spokojen. Bohužel Yamaha dosloužila a nastává čas najít náhradu.

Použití:
- převážně hudba (víceméně vše kromě dechovky :) - např. Metallica, Mike Oldfield, Yazoo...).
- okrajově filmy - stereo je dostačující

Konektivita:
- nyní pouze BR/DVD/CD přehrávač, plánuji gramo, BT výhodou
- obecně 1x koax + 1-2x optika by byla fajn

Cenové rozpětí nezmiňuji, spíš jsem zvědavý na alternativy vhodné s ohledem k hudbě a repru. Možná by bylo fajn mít 3 alternativy (Low-mid-high). 
Předem děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Lukáš Roháček

10.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... pár skvělých tipů pro Vás máme:

  • výtečnou volbou by byl stereo receiver CAMBRIDGE AUDIO AXR100, který má vše, co požadujete plus navíc Bluetooth s opravdu výborným zvukem. Digitální část splňuje dnešní standardy stran podpory opravdu vysokých rozlišení, analogová výstupní část je pak přímočařejší, pocitově výkonnější a samozřejmější, takže reprodukce je otevřená, bohatá a zábavně rytmická. Receiver nesahá k nějakým oslnivým efektům, zní příjemně, vyrovnaně a je to všestranné audiofilské řešení za rozumné peníze – prostě opravdové dobré Hi-Fi se vším všudy.
     
  • další možností je síťový stereofonní receiver PIONEER SX-N30AE, který navíc přidává i WiFi, což Vám pak umožňuje streamovat jaké-koli audio odkudkoli (internet, mobil, NAS, PC)
     
  • zajímavou variantou je CD-Receiver BC Acoustique EX-714 vybavený i vlastní CD mechanikou. EX-714 se prezentuje jako špičkový stereo systém s rozmanitostí médií a vysokou konektivitou. All-in-One přehrávač boduje kombinací klasického a moderního Hi-Fi. Bohatá nabídka sahá od CD mechaniky, připojení gramofonu a modulu tuneru pro příjem DAB+/FM/AM až po bezdrátové streamování přes Bluetooth do USB portu a digitální rozhraní pro elektrický a optický S/PDIF přehrávač - například pro přehrávání zvuku televizoru. Díky integrovanému zesilovači EX-714 poskytuje přesné, výkonné, čisté, svěží a dynamické přehrávání s lehkým, detailním zvukem, který je tvarovaný až k basům. To se mu také daří prostřednictvím připojení pro sluchátka. Takto EX-714 září jako silný multitalent.
  • nebo vynikající hybridní receiver MAGNAT MR 750 s tranzistorovou a elektronkovou technologií, který má i HDMI pro bezproblémovou integraci TV a všech připojených zdrojů. Receiver Magnat MR 750 je dobře vybavený stroj "trochu lepší třídy", který nabízí zvukové ladění, které nemá v daném segmentu příliš alternativ. Pokud bych na začátku měl zdůraznit snad jediný skutečný háček (který ale nemusí být problematický pro každého), tak je to proti konkurentům podobné cenové hladiny absentující integrace WiFi streamování, přičemž se spoléhá "jen" na Bluetooth apX. Jinak je ale MR 750 schopen pokrýt všechny běžné potřeby. Přenesete-li se přes tuto skutečnost, pak nabízí Magnat hezky šťavnatý, velký, barevný a vřelý zvuk, který příjemně pohladí a díky hřejivé stopě elektronek v přednesu zklidní jakoukoliv nahrávku, vše zakulatí a můžete tak snadno poslouchat co chcete a jak chcete. Je to zvuk laděný bez přetvářky "do hezka" a zejména hlasům pak sluší. Toužíte-li tak po laskavé a pohodové reprodukci hudby, zařaďte Magnat mezi své kandidáty.
     
  • v menším formátu stojí za zvážení MAGNAT MC 200 disponující WiFi i Bluetooth, CD mechanikou a Hi-Res certifikací. MC 200 má basovou linku opravdu pěknou a šťavnatou a celkově je to nadýchaný a objemný bas k velikosti systému až nečekaný. I lehkým brnknutím dodává solidní energii a z kontrabasu zvládne přenést i ono mocné mručení. Vokální pásmo je "hezké", aniž by to ale byla laciná show levných systémů. Střed je dobře rozlišený, jistý a přirozeně objemný a nikdy na vás nepustí ostrou sykavku nebo jakýkoliv náznak hrubosti, ale i přes celkovou kultivovanost zůstává zpěv v centru pozornosti a velmi dobře kontrolovaný. V nejvyšším pásmu pak MC 200 lehce akcentuje zvonivý a jasný zvuk, ale ne tak, aby vznikla nepříjemná disproporce nebo vjem "cinkavosti". Příjemné je, že objemově je výšek tak akorát, aby dobře zapadly ke zbytku frekvenčního rozsahu. Co je ale největší silou MC 200 je schopnost téměř bez ohledu na zbytek systému hrát hudbu, která je příjemně poslouchatelná. Ani náročnější hudební díla nejsou v žádném okamžiku vymknutá z kloubů, hudbou vždy probleskuje smiřující laskavost, aniž by ale zastírala zvukový charakter. Tempo je poklidnější, ale zvuk má dobrou čitelnost, čistotu i energii a celkově působí reprodukce hlavně harmonickým a barevným, příjemným dojmem
     
  • z levnějších luhů a hájů bych ke zvážení doporučil receiver PIONEER SX-10AE, kterému sice chybí vstup pro gramofon, což ale není žádný problém – buď si pořídíte gramofon s vlastním vestavěným předzesilovačem, nebo si jej dokoupíte extra (od 1,2tis) a pak mu chybí digitální vstupy. Ale i to jde dořešit externím D/A převodníkem - např. Nedis D/A převodník, takže s připojením TV nebude žádný problém. Výhodou pak je Bluetooth.

11.1.2024 Lukáš se opět ptá:
Dobrý den,
děkuji za rychlou odpověď. Nutno dodat, že jste mi zcela "rozbil" mé tipy. Ne, že bych znevažoval Váš názor (to by pak nemělo smysl se ptát a rovnou jsem se mohl zeptat na konkrétní modely :) ), jen jsem překvapený, že jste nezmínil nic od YAMAHY (A-Sx01) nebo DENONu. Ptám se čistě ze zvědavosti (ano jsou to z nějakého důvodu oblíbené značky a i designem jsou mi blízké - ano, na oko to nehraje :) ), změnilo se u nich něco?
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Lukáš Roháček

14.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá
Zdravím,
... pokud navrhuji nějaké komponenty k posouzení, tak je navrhuji dle tří zásad:

  1. pouze s ohledem na kvalitu zvuku - tato kategorie je ideální většinou pouze opravdu náročné posluchače v třídě Top Hi-Fi a High-End, pro které je cena skoro podružnou záležitostí a jde jim primárně o kvalitu zvuku,
  2. s ohledem na kvalitu zvuku v porovnání s výbavou a cenou, kde obvykle najdete to nejlepší v poměru výkon x cena 
  3. podle značky, ceny a výbavy - tuto kategorii upřednostňují ti, pro něž je přednějším kritériem značka, výbava a cena než zvuk samotný.

Repro Wharfedale Diamond 10.5 trpí neschopností zprostředkovat přesné načasování a udržet slušný rytmus – na papíře se sice Diamond 10.5 tváří jako jedny z těch lepších reproduktorů, ve skutečnosti však jejich nedostatek přesného načasování a dynamiky zklame. Proto tyto repro vyžadují velmi disciplinovaný, autoritativně laděný, citlivý zesilovač, se stabilním napájecím zdrojem, což je důvod, proč jsem Vám doporučil ke zvážení uvedené receivery, které jsem volil dle kategorie č.2.
Ano, receivery Denon a Yamaha jsou dobré, ale dle mého ucha se k Vašim repro nehodí tolik, jako uvedené receivery. Pokud však preferujete volbu v rámci těchto dvou značek, stačí říct – pokusím se Vám vybrat ten vhodnější receiver v rámci značek Denon a Yamaha.

 

#013
10.1.2024 Jindra se ptá:

Zdravím mam prozbu chtěl bych propojit cd přehrávač se zesilovačem, dostal jsem k tomu takový základní kabel kabel (odkaz zde) a chtěl bych se zeptat jestli bych tam mohl dát gramo kabel Ppro-Ject, příde mi kvalitnější ale zbyl mi z gramofónu pro-ject a nevím jestli ho tam mohu dát a jestli třeba zlepší trochu zvuk. Propojit chci receiver Yamaha R-S202 a CD Yamaha CD-S300. Děkuji Brabec.

10.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... z hlediska technických možností můžete použít oba kabely. Osobně bych ale ty tkaničky (ten první černý kabel) velkým obloukem zahodil, protože jejich zvuková kvalita je nulová. Vámi zmíněný druhý kabel je nesrovnatelně lepší a i když se jedná o phono kabel (ke gramofonu), použít jej můžete, jen zaizolujte zemnící konce (omotejte izolačkou) aby nedocházelo ke styku s kostrou zesilovače a tím k případnému rušení.
 

#012
6.1.2024 Žabák se ptá:

Ahoj, existuje nějaký způsob jak v dnešní době využít audio systém dolby surround pro logic? Krom klasicky ho využít na stereo, popř sehnat reciever a využít repro. Bavím se obecně , nemám namysli konkrétní model. Asi sotva bude existovat nějaký dekodér, který by např. rozkodoval DD, DTS a zakodoval jako D Surround, co ? 
Díky, čau, Žabák

7.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... externí dekodéry existují, ale pro daný účel – pro DPL věž jsou nepoužitelné. Je mi líto, ale věžička, tak jak ji popisujete, je pro upgrade prostorového zvuku nepoužitelná.
Mohl byste použít zmíněný externí dekodér, buď jako samostatný komponent, nebo může být obsažen v nějakém DVD či BD přehrávači. Zvuk filmu se pak dekóduje v tomto zařízení a ven už putuje ve formě 5.1 analogového (cinch) signálu. Abyste jej mohl připojit ke svému zařízení, muselo by mít 5.1 analogový vstup, což samozřejmě nemá. A proto je podobná věžička nepoužitelná. 
Zvuk Dolby Surround Pro-Logic byl první dekodér, který dokázal analogový stereo zvuk rozkódovat pro prostorového zvuk. Problém byl v tom, že zvuk Dolby Surround Pro-Logic měl na zadních efektových kanálech pouze monofonní signál a neobsahoval žádné basy. Nějaký prostorový efekt tam tedy byl, ale byl to jen lehký náznak bez možnosti pravolevé lokalizace. Zlepšení přinesl až Dolby Pro-Logic II.
Původní Dolby Pro-Logic (DPL) byl průkopníkem moderních systémů prostorového zvuku. V podstatě jde o doplnění dalších dvou kanálů do stereonahrávky. Tyto přídavné signály bylo nutno v systému (AV receiveru či přímo v DVD přehrávači) dekódovat, dialogový kanál poslat do centrální reprosoustavy a efektový pak rozdělit mezi dva zadní kanály, které hrály shodný (monofonní) zvuk (výrazně kmitočtově omezený – bez basů). Přes všechny své nectnosti, především malou šířku přenášeného frekvenčního pásma, sehrála tato počáteční analogová varianta prostorového ozvučení významnou roli. Přiměla posluchače požadovat vyšší kvalitu a pro ně i pro filmaře objevila kouzlo akustických triků, které si pak mohli vychutnat v obýváku. Po DPL následovaly složitější digitální formáty DD a DTS. Zrod DPLII vyvolal touhu nemalé části posluchačů, zmlsaných kvalitním systémem 5.1, užívat si stejných zvukových efektů i ze stereofonních nahrávek filmů a TV. U DPLII dochází (ve srovnání s DPL) díky mnohem složitějšímu výpočetnímu softwaru k výraznějším prostorovým efektům. Zadní efektové kanály každý hrají odlišný signál (stereo) a centr reprodukuje přirozenější zvuk dialogů. Jednoznačný přínos DPLII je ve vykreslení prostorovosti zvuku. Oproti DD či DTS má DPLII méně dynamiky a razance, což je zcela pochopitelné, když si uvědomíme, z čeho vlastně vzniká – z pouhých dvou stereofonních kanálů.
Ani samotné repro takového systému bych pro dnešní domácí kino už rozhodně nedoporučil, snad jen přední repro, které by se s přimhouřením všech očí daly použít na zadní kanály. 
Pokud chcete kvalitní prostorový zvuk, doporučil bych zvážit pořízení kvalitního ozvučení – AV receiver + 5.1 (nebo 5.1.2) repro. Budete-li mít zájem, stačí říct :-)
 

#011
5.1.2024 LK se ptá:

Dobrý den, prosím vás mám dotaz - je možné přes nějakou redukci připojit reproduktory a subwoofer, s bílým a černým drátkem na konci,  z této soustavy: JVC THS-1 k nějakému modernímu bluray přehrávači, např. tento SONY BDP-S6700, který má na zadní části pouze hdmi výstup? 
Předem vám moc děkuji za odpověd.
S pozdravem
LK

5.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... bohužel ne, to nejde.
Systém JVC THS-1 disponuje pasivními repro a pasivním basovým modulem. Aby mohly takovéto repro hrát, potřebují zesilovač – ten v případě systému JVC THS-1 obsahovala samotná řídící jednotka. Ve Vašem případě ale žádný Blu-Ray nemá vestavěný vlastní zesilovač. Takže pokud chcete repro JVC používat musíte si pořídit nějaký AV receiver, který má repro terminál i pro pasivní subwoofer – například YAMAHA HTR-2071. K tomuto AVR pak připojíte přes HDMI TV, Blu-Ray a případně i další zařízení, disponuje i FM rádiem
Samotný HDMI výstup Vašeho Blu-Ray přehrávače umí pouze přenést obraz a zvuk do připojeného zařízení, neumí jej zesílit – to umí zesilovač/receiver. Osobně bych doporučil zvážit pořízení komplet nového zařízení domácího kina – například sestavu YAMAHA YHT-4960, ke které připojíte TV a Blu-Ray a máte vymalováno. Systém disponuje všemi potřebnými zesilovači a dekodéry domácího kina, FM i DAB tunerem, USB, Bluetooth i WiFi, takže budete pak moci streamovat jaké-koli audio z mobilu, tabletu či internetu – internetová rádia, Spotify, Tidal, Deezer apod. Receiver je osazen i funkcí Multi-room Audio – MusicCast, takže budete moci sdílet veškerou svou hudbu po celé domácnosti – bez ohledu na formát. Od Vašeho oblíbeného vinylu přes AirPlay, Bluetooth až po služby streamování hudby, a dokonce i zvuk z Vašeho televizoru, MusicCast to pokryje.

 

#010
4.1.2024 Mirek K. se ptá:

Dobrý den, chtěl bych požádat o radu, jakou variantu síťového filtru by jste mi doporučil k audio sestavě Bluesound NODE 3 + EverSolo DAC-Z8 + Roksan K3 (int. zesilovač) a Magnat Signature 707. Je vůbec potřeba? Děkuji predem za radu! 
Mirek K. 

4.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... doporučil bych SUPRA Mains Block MD06-EU Mk3.1 LoRad 2.5, což je kombinace síťového filtru a přepěťové ochrany s vylepšeným přívodním kabelem LoRad 2.5 CS-EU v jednom.
Supra umožní připojení až šesti dalších zařízení, jehož vnitřní provedení je skryto v aluminiovém oblečku což zároveň přispívá k lepšímu odstínění. Každá zdířka má zlacené kontakty a normově se nazývá Shuko (EU standard). Dále tento šesti "pes" obsahuje 10A/250V síťový filtr s 10A spínačem. 
Zvuk připojených zařízení je znatelně pevnější, čistší. Přibyly detaily, prohloubily se basy. Znát je to hodně na hlase, který se prokreslil a vystoupil více z beden. Nejvíc markantní je vylepšení signálu v celém poslechovém pásmu. Zvuk si "sednul" a zjemnil. Při zapojení TV, DVD/BD je obraz zřetelně ostřejší s menším šumovým doprovodem. 
Zkrátka a jednoduše – pořízením SUPRA Mains Block MD06-EU Mk3.1 LoRad 2.5 si seženete velmi dobrý – velmi funkční filtr a pěkného "psa" zároveň. Nemám většinou filtry moc v lásce, protože jsou obvykle nesmyslně drahé a ty laciné většinou vůbec nefungují, spíše naopak. Supra však přesvědčuje o opaku – takhle to má být. Levné, pěkné a funkční. Jednoznačně si zaslouží plný počet bodů a zakoupení!!

 

#009
3.1.2024 Jirka se ptá:

Dobrý den.
Vlastním repro EDIFIER R2750DB a chtěl bych k nim připojit Subwoofer EDIFIER T5. Mám k tomuto produktu dva dotazy.
1. Má Subwoofer shodné připojení se zástrčkou na zadní straně repro EDIFIER R2750DB.
2. Bude s tímto Subwooferem znát rozdíl v podání zvuku, když repro EDIFIER R2750DB má vlastní basové měniče? Předem Vám moc děkuji. Jirka

3.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... nemám s těmito repro osobní zkušenost, ale podle pohledu na zadní panel repro EDIFIER R2750DB to vypadá, že mají SW výstup patrně ve formě jacku, kdežto subwoofer EDIFIER T5 má stereofonní vstup ve formě 2x cinch. Budete proto k propojení potřebovat redukční kabel jack – 2x cinch.
Pokud jde o kvalitu zvuku, je třeba počítat s tím, že 70W subwoofer jehož basová reprodukce končí na 38Hz nebude mít žádný ohromující bas, jako třeba jen o něco málo dražší subwoofer MAGNAT Alpha RS8, který mý výkon 160W a na basech jde až na 25Hz. Nicméně můžete počítat s tím, že se zvuk vylepší, ne moc, ale vylepší.

 

#008
2.1.2024 Pavel P. se ptá:

Dobrý den,
již nějakou dobu provozuji sestavu prastarého stereo zesilovače Yamaha AX-570 a repro Jamo S606 a chtěl bych nahradit zatím zesilovač. Ten současný trpí na klasickou oxidaci kontaktů přepínače vstupů a neumí se automaticky přepnout do standby. 
Hledám tedy něco, co bude kvalitativně a výkonově alespoň srovnatelné, stačí stereo, černá barva a digitální vstup. Cenově bych se chtěl udržet řekněme do 25 000 Kč.
Sestavu využívám na poslech poměrně širokého spektra hudebních žánrů, sledování filmů i hraní her, nejsem úplný audiofil, ale většina levných sestav mi prostě trhá uši Do budoucna, z prostorových důvodů, zvažuji i výměnu reproduktorů za regálové. 
Předem děkuji za jakékoliv tipy.
S pozdravem, Pavel

2.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:

Zdravím,
... pár skvělých tipů na kvalitní zesilovač pro Vás k posouzení máme. Kvalitní zesilovač se od toho horšího liší především čistějším a přesnějším zvukem bez zkreslení, poskytuje širší a prostornější zvuk a disponuje větším dynamickým rozsahem, což hudbu činí živější, barvitější a detailnější.

  • CAMBRIDGE AUDIO CXA61
    nabízí velmi solidní výbavu, a hlavně výtečný zvuk, který nelze než označit za příjemně kultivovaný. Dbá více na audiofilskou vyrovnanost a umírněnou realističnost než komerčněji laděné modely, a nedrží se přitom drajvem při zemi. CXA61 poskytuje velmi příjemně kultivovaný přednes, představující standard toho, co by ideální hi-fi této kategorie mělo splňovat – CXA81 je výtečně vybalancovaný a snadno poslouchatelný stroj a to zvukem, výbavou i cenou.
     
  • MAGNAT MA 900 s lampovým předzesilovačem (nebo levnější verze MA 700)
    MA 900 je vlastně dobře vybavený stroj "trochu lepší třídy", který nabízí zvukové ladění, které nemá v daném segmentu příliš alternativ. Pokud bychom na začátku měli zdůraznit snad jediný skutečný háček (který ale nemusí být problematický pro každého), tak je to proti konkurentům podobné cenové hladiny absentující integrace streamování. Jinak je ale MA 900 schopen pokrýt všechny běžné potřeby. Přenesete-li se přes tuto skutečnost, pak nabízí Magnat hezky šťavnatý, velký, barevný a vřelý zvuk, který příjemně pohladí a díky hřejivé stopě elektronek v přednesu zklidní jakoukoliv nahrávku, vše zakulatí a můžete tak snadno poslouchat co chcete a jak chcete. Je to zvuk laděný bez přetvářky "do hezka" a zejména hlasům pak sluší. Co je ovšem nejdůležitější, to je schopnost Magnat MR 780 hrát opravdu hezky. Vlastně v dané třídě jen stěží najdete barevnější, mohutnější a pohodověji laděný přednes. Toužíte-li tak po laskavé a pohodové reprodukci hudby, zařaďte Magnat mezi své kandidáty...
     
  • BC Acoustique EX-234
    Zesilovač EX-234 se zvukově chová jako dražší špičkové zařízení – zní velkým zvukem s velmi dobrou transparentností, nástrojovým rozlišením a neskutečnou autoritou v basech. Celkový zvuk se nese v charakteristickém duchu: muzikální, barevný, vřelý a nenuceně zábavný, přitom ovšem zachovávající dostatečnou míru realističnosti, aby ani při dlouhodobém poslechu neomrzel. Poslouchat zas a znovu, vás bude bavit ...
     
  • YAMAHA A-S701
    Tento zesilovač je to, čemu by se dalo říct "klasické hi-fi". Základem všeho je možná až nečekaně pečlivá konstrukce, kdy byla zjevně věnována pozornost i detailům, které byste od "komerčního" stroje patrně ani nevyžadovali. Pečlivé ošetření rezonancí, promyšlené vedení signálu nebo třeba celkově jednoduše bytelné a důvěryhodně vyvedené šasi, to vše vám v dobře zaplatitelné třídě dává nejen dobrý pocit, ale v podstatě i jistotu, že s tímhle strojem můžete žít dlouho a bez obav. K tomu vybízí i zvuková charakteristika, kdy tento zesilovač netlačí na pilu a je parádně "normální" - vysoký výkon zajišťuje schopnost vypořádat se s v podstatě čímkoliv co do něj pustíte, uživí i lehce neproporčně drahé reprosoustavy, aniž by působil jako limitující faktor a hraje pěkně "analogově" - hladce, klidně, s porcí nadhledu a se schopností zvuk dobře poskládat. To vše se pak prolne do skutečnosti, že s A-S701 můžete poslouchat hudbu, která je zábavná i po několika hodinách a nemusíte se omezovat ani žánrově, ani v hlasitosti. Takhle vypadá prostě solidní, bez chyb, problémů a omezení navržený dostupný zesilovač, který dělá slovu "hi-fi" čest.

 

#007
30.12.2023 Franc se ptá:

Dobrý den, dávám dohromady sestavu Technics, která se bude skládat z těchto komponentů-cd, deck, tuner, zesilovač, equalizer. Potřebuji poradit jak vše správně propojit a zapojit. Děkuji za radu, kterou rád zaplatím. S pozdravem Franc

1.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... lepší by bylo, kdybyste mi poslal typová označení přístrojů a já bych Vám pak řekl kam a čím vše propojit. Takhle asi bude nejjednodušší, když Vám zde přiložím link na obrázek se zapojením.
Pokud máte nějaké historické CD Technics, řádově z 80-90 let pak bych doporučil je obohatit o externí D/A převodník - tehdejší D/A převodníky byly 1-bitové, ty současné jsou standardně 24-bitové (tedy 24x lepší), ale jsou i 32-bitové - např. CAMBRIDGE AUDIO DacMagic 200M, který by Vaši sestavu Technics obohatil o špičkový sluchátkový zesilovač, Bluetooth aptX a samozřejmě i o 32bit/768kHz D/A převodník, který by posloužil jak starému CD a rázem z něj udělal CD nové, ale také pro PC, TV, herní konzoli apod jejichž zvuk by povznesl o úroveň výše.


#006
30.12.2023 Ladislav se ptá:

Prosím o radu, týkající se kvality poslechu muziky z přehrávaných vinilů. Mám gramo Denon DP-450 USB zapojené též k Denonu AVR-X1600H a k tomu jen pro doplnění připojené 5.1 repro Monitor Audio Bronze 200. Hudba z přehrávaných desek, ať už z nových či starých je sice příjemná, čistá, ale není tak dynamická a výrazově bohatá jako z internetového rádia, spotify apod. Někde jsem četl, že je to normální, ale čekal jsem zvláště u nových desek, že bude poslech z vinilů lepší zážitek. Prosím tedy o Váš názor, zda se mám s takto reprodukovanou hudbou smířit anebo mi poradíte, jak hudbu z gramofonu zlepšit (např. předzesilovač, nebo dokonce vyměnit receiver?!). Pro doplnění uvádím, že hudba z CD přehrávače se poslouchá lépe než z gramofonu, ale určitá rezerva tam také je. Děkuji za Váš názor Láďa

1.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... CD odráží téměř přesně to, co umělci nahráli ve studiu, zatímco vinyl záznam charakteristicky zkresluje. Producenti navíc zpravidla musejí přistoupit k masteringu pro vinyl citlivěji s ohledem na limity tohoto formátu. Co přesně ovšem znamená pojem „lepší zvuk“, závisí výhradně na samotném posluchači. 
Vinylové desky používají analogovou technologii k přenosu zvuku. To znamená, že zvukové vlny jsou převedeny na fyzické pohyby v drážce desky. Tento pohyb je poté přeměněn na zvuk pomocí gramofonové přenosky.
CD používají digitální technologii k přenosu zvuku - tzn., že zvukové vlny jsou převedeny na jedničky a nuly. Tyto jedničky a nuly jsou poté uloženy na disk.
Toliko teorie … Obecně se má za to, že vinylové desky mají příjemnější a teplejší zvuk, zatímco CD mají čistší a detailnější zvuk.
O tom, zda je poslech hudby z LP nebo z CD lepší, se nedá jednoznačně rozhodnout. Záleží na osobních preferencích každého posluchače. Někdo preferuje teplejší a příjemnější zvuk vinylových desek, zatímco někdo jiný preferuje čistší a detailnější zvuk CD.
Na výslednou kvalitu zvuku LP má vliv velká spousta faktorů, počínaje gramofonem samotným, přes phono předzesilovač, přenosku, phono kabel, usazení a vyvážení gramofonu, správný přítlak, čistota LP a jehly a samozřejmě kvalita LP desky samotné a kvalita záznamu na LP. Pro vášnivé posluchače LP a je vše kolem LP velkou magií a pro dosažení uspokojivého výsledku náročného LP posluchače nestačí gramofon za 10tis. 
Ve Vašem případě to vypadá, že se Vám více líbí digitální zvuk, takže by asi bylo lepší u něj zůstat a LP buď opustit zcela, nebo si ho ponechat jen jako jakýsi rozmar :-)

 

#005

29.12.2023 Luděk Exner se ptá:
Dobrý den. Prosím o radu. Vlastním zesilovač Onkyo A 9030 a repro Magnat Shadow 203, propojení Bi wiring. Chci přikoupit ještě jeden schodný zesilovač pro poslec v Bi ampingu. Je-li to možné, jak propojím vzájemně oba zesilovače, nebo co je ještě potřeba? Děkuji.

1.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... zesilovač ONKYO A-9030 nelze zapojit ani jako předzesilovač ani jako koncový zesilovač, tzn. že i když budete mít dva tyto zesilovače nelze je propojit požadovaným způsobem. Musel byste mít jeden zesilovače s výstupem Pre-Out a k němu dva (ne jeden ale dva!) další zesilovače se vstupy Main-In abyste mohl realizovat plnohodnotné Bi-Ampingové zapojení.
Bi-Amping má za účel oddělit basové cesty od vyšších středů a výšek a tím pročistit a zrychlit reprodukci s vyšší mírou detailů, přesnosti a lokalizace. Takovéto osazení se doporučuje hlavně u sloupových beden, u regálovek málokdy, u 2-pásmových už vůbec.
Ve Vašem případě by bylo výrazně lepším řešení (a taky levnějším) zapojit Vaše repro kvalitním Single-Viringovým kabelem - např. DYNAVOX LS3 (použít ale můžete i Bi-Wiringový kabel, pokud byste vysloveně chtěl) a repro posílit kvalitním, stereofonně zaměřeným subwooferem - např. MAGNAT Alpha RS 12.
Tímto zapojením získáte výrazně lepší zvuk než Bi-Ampingovým zapojením dokonce i velkých sloupových beden. Samotné regálovky se nebudou muset trápit s basy a budou hrát svižněji, přesněji, detailněji a bas ... nic nezahraje bas tak dobře jako aktivní subwoofer, takže bas bude jedna báseň. Bude mohutný, dynamický a bude perfektní a to jak při vyšších/velkých hlasitostech kdy by jinak samotné regálovky už nestíhaly, tak i při tiché hlasitosti, kdy by pro změnu regálovky basy nehrály vůbec.
Tak takové je tedy mé doporučení :-)

 

#004
29.12.2023 JS se ptá:

Zdravím. Co říkáte na kombinaci Denon DRA-900H+Magnat Signature 503? Dík za reakce.

1.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... receiver je to dobrý, v dobré výbavě i když k Magnatu by se mi lépe hodil třeba receiver MAGNAT MR 750.
Pokud jde o vhodnost beden, tak obecné pravidlo říká, že repro by měly být v 1-2 násobku ceny zesilovače - tzn. že pokud máte zesilovač za 20tis měl byste zvažovat bedny za 20-40tis abyste plně využil potenciálu zesilovače i beden. Vy to ale zvažujete zcela opačně... Jistě, regálovky MAGNAT Signature 503 použít můžete, ale potenciál zvoleného zesilovače zůstane z poloviny nevyužitý.
Repro MAGNAT Signature 703 by už byly vhodnější, Signature 903 pak ideální ideální.

 

#003
29.12.2023 Ivan se ptá:

Přeji hezké Vánoční svátky a šťastný Nový rok. Tady je má otázka.Mam zesilovač Primare i22 s digi vstupem a zesilovač Marantz Pm 17. Mám repro Monitor audio bronze 5 chtěl bych se zeptat na výměnu repra jak na Marantz PM17 tak na Primarei22. Moc děkuji s pozdravem. Ivan

1.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... já bych volil jednu těchto tří variant:

  1. MAGNAT Signature 707 (nebo levnější verzi Signature 507)
    Všeobecně lze říct, že řada Signature 700 se velmi povedla a vlajková loď Signature 707 to jen potvrzuje. V rámci cenové kategorie nabízí tento sloupek velmi solidní úroveň z každého úhlu pohledu – kombinuje klasickou a moderní estetiku, materiály vypadají více než solidně, a navíc se výrobci povedlo zvládnout i potenciálně problematický systém dvojitého vysokotónového reproduktoru, takže zvuk je dobře integrovaný, pěkně vyrovnaný a zřetelný, aniž by se ale tlačil kupředu takříkajíc "na sílu". Patrně by se dalo říct, že jde o klasické Hi-Fi reprosoustavy v tom smyslu, v jakém byste to chápali před 15, 20, 30 lety. Je to tedy zvuk zaměřený na čistotou, vyrovnanost a nepřikrášlenou autentičnost tak moc, jak jen si to lze v Hi-Fi přát, aniž by to ale znamenalo nějakou inklinaci k technicistnímu nebo efektnímu přednesu.
     
  2. ELIPSON Prestige Facet 24F (nebo levnější verzi Prestige Facet 14F)
    Celkovým pojetím jsou Elipson Prestige Facet trochu efektněji laděné, řekněme lifestylově laděné reprosoustavy, které ale nepostrádají důležité základní Hi-Fi charakteristiky jako je čistota, muzikálnost nebo solidní dynamika - jejich mírná efektnost spočívá v mírně důraznějších basech (už proto, že jich je hodně) a výškách (ze stejného důvodu) a možná i v celkově vřelejším, klidnějším a příjemně poddajném způsobu, jakým si poradí s libovolnou nahrávkou napříč žánry i kvalitou, což je bezva pro běžné mainstreamové popové, rockové a další "neaudiofilské" nahrávky. Od Elipson se nikdy nedočkáte říznutí či ostrosti – v kombinaci se zajímavým vzhledem to z nich dělá zajímavé reprosoustavy pro moderní interiéry a moderní posluchače, kteří chtějí, aby je hudba bavila a jestli je zrovna tohle cinknutí nebo tamto zadrnčení struny v pravý čas na pravém místě se studiovou přesností, to pro ně není zásadním nositelem hudebních emocí – to jsou barvy, plnost a další vlastnosti, kterých má Prestige Facet na rozdávání.
     
  3. ACOUSTIC ENERGY AE320 (nebo levnější verzi AE309)
    AE320 představují velmi dobrou hodnotu za investované peníze – jsou velmi pěkně zpracované, čisté materiálově i designově a bez problémů zapadnou do běžné domácnosti, zejména díky svému štíhlému profilu. Hrají pak také typicky anglicky – možná by se dalo říct, že univerzálně, byť lehce nenápadně, bez efektů. Nabídnou vám reprodukci vyrovnanou, urovnanou a snadno vstřebatelnou bez ohledu na žánr a vlastně do jisté míry i na kvalitu nahrávky. Zvuk zůstává důstojný a disciplinovaný, a tak nějak po anglicku kultivovaný, byť si reprodukce si půjčuje dost ze stylu a dynamiky výrazně dražší řady 500

 

#002
28.12.2023 Petr Pietrucha se ptá:

dobrý den, prosím o doporučení AV receivru. Mám Yamaha HTR 4069, ale bohužel přestal fungovat a cena za opravu je šílená, tak zvažuji koupi nového. děkuji Petr

1.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... osobně bych doporučil výtečný receiver ONKYO TX-NR5100. Pokud byste opět chtěl Yamahu, tak bych ke zvážení doporučil model RX-V6. A pokud byste chtěl něco echt levného, tak třeba PIONEER VSX-534D.

 

#001
28.12.2023 Ladislav se ptá:

Dobrý den, prosím trochu o radu - chtěl bych koupit AV Receiver se stereo sloupovými reproduktory. Chtěl bych hlavně dobré,silné stereo. Občas také pro filmy cca 30%. Místnost je 7x5x3m . Můj počáteční ůmysl byl : Repro: KEF Q950 ,Jamo c109II nebo Klipsch reference Premiere RP 8000 ii AV reciever: Marantz Cinema 60DAB,Sony TA-AN 1000 ,Onkyo či Denon ... Pro "ten" film jsem již zakoupil u Vás soundbar Klipsch 1200 , tak semi nechce zbytečně kupovat 9ti- kanálový reciever který nikdy mít nebudu .Na hudbu bych chtěl stereo. Sem v tom lajk tak se s prosbou obracím na Vás...děkuji.

1.1.2024 A.V.Wiejowski, Hi-Fi poradna odpovídá:
Zdravím,
... ten soundbar Klipsch nakonec nevyšel, tak co třeba zkombinovat kvalitní stereo s kvalitním domácím kinem? Pokud totiž zvolíte opravdu kvalitní AV receiver, tak nejen že budete mít výborné domácí kino, ale získáte i stejně výborné stereo. Jedním přístrojem tak obhospodaříte obojí...
AV receiver k posouzení: ONKYO TX-RZ50PIONEER VSX-LX505 PremiumYAMAHA RX-A4A AVENTAGE a k němu kvalitní sloupové repro pro výtečné stereo: ELIPSON Prestige Facet 14FACOUSTIC ENERGY AE309MAGNAT Signature 507 nebo třeba INDIANA LINE Diva 660.
Ke každým těmto sloupovým repro pak lze v pohodě doladit centr, zadní repro i subwoofer a případně i repro pro Dolby Atmos. Nemusíte tak mít dvě sestavy – jednu pro kino (např. jako soundbar) a druhou pro stereo, ale vše můžete mít v jednom celku, a navíc ve špičkové kvalitě.