• Hi-Fi FAQ
    Často kladené otázky na téma Hi-Fi
  • Hi-Fi FAQ
    Často kladené otázky na téma Hi-Fi
  • Hi-Fi FAQ
    Často kladené otázky na téma Hi-Fi

Hi-Fi FAQ

Frequently Asked Questions

Přkládáme výběr několika málo častých otázek a odpovědí na téma Hi-Fi

Mám následující sestavu: výkonový zesilovač Technics SE-A900SM2, řídící Technics SUC800-UM2 a CD přehrávač Technics SLPS770D. K této sestavě jsem měl připojené sloupové reprosoustavy Tannoy Mercury m3. Nedávno jsme se přestěhovali a z prostorových důvodů jsem musel repro vyměnit za regálovky Tannoy Mercury m2, čímž se kvalita samozřejmě dost změnila. Chtěl jsem se zeptat, jestli by podle vás pomohlo doplnění soustavy nějakým subwooferem. Pokud ano, v jaké cenové relaci bych asi měl hledat?

Pokud vám chybí basy a jinak jste s reprodukcí spokojen, tak lze toto řešení připustit. Poměrně kvalitní subwoofery se dají pořídit lehce přes 10 000 Kč.
Jestli vás zajímá můj názor na váš systém jako celek, myslím, že jste vliv reprosoustav na reprodukci výrazně (!) podcenil. Připojit k zesilovačům okolo dvaceti tisíc (součet odhadů, neboť se jedná o starší modely) reprobedny za osm mi připadá velmi nešťastné. Pokud jsou vaše nároky na poslech trochu vyšší, raději bych vám doporučil, spíše než koupi subwooferu, výměnu reprosoustav. Jako přiměřené vidím soustavy minimálně okolo 15 000 až 30 000 Kč, záleží na vašich finančních možnostech. Takovéto repro by vám mohly vyhovovat i bez subwooferu. Jak poznáte, zda je reprosoustava magneticky stíněná? Pokud postavíte reprobednu blízko k televizi a obraz začne měnit barvy, tak bezpečně víte, že stíněná není. Pokud by i po oddálení reprosoustavy byly barvy špatné, televizor na chvíli odpojte od elektrické sítě. Pak to bude v pořádku. 
P.S.: I v hodně stísněných prostorových podmínkách lze většinou umístit sloupové reprosoustavy, chce to jen trochu fantazie a zručnosti ...


Jak poznám, zda jsou reproduktory magneticky odstíněné?

Pokud postavíte reprobednu blízko k televizi a obraz začne měnit barvy, tak bezpečně víte, že stíněná není. Pokud by i po oddálení reprosoustavy byly barvy špatné, televizor na chvíli odpojte od elektrické sítě. Pak to bude v pořádku.
Poznámka Hi-Fi poradny: tento údaj je platný ke svému datu v minulém století, u moderních plochých TV již tento údaj není potřebný


Mám komponentní stereosystém ve standardně zatlumené místnosti. Jde o CD přehrávač Sony CDP-XB920, zesilovač Marantz PM-7000BG a sloupové reprosoustavy B&W 603 S2. Signálové kabely Oehlbach Art.No 2042 a reproduktorové Oehlbach Silver 1020. Zvuk, a především jeho basová složka mne příliš neuspokojují, například basová kytara rozhodně není přesvědčivě podaná

Zde není úplně jednoduché odpovědět. Řekl bych, že problém může být na mnoha místech, nejen ve zdroji signálu. Co se CD přehrávače týče myslím, že problém s basy nebude jeho vinou. Stejně tak zesilovač, který je ozdoben logem EISA 2000. Kabely máte, dle mého, dostatečně kvalitní. Vezměte však v úvahu, že DM 603 jsou dvoupásmovky a u těch, již z principu, nemůžete čekat žádný razantní bas (dle vašich představ. Pokud očekáváte opravdu důrazný a dynamický bas, zaměřte se spíše na třípásmové modely nebo si pořiďte subwoofer. Zkuste také zaexperimentovat s umístěním reprosoustav v prostoru a jeho jiným (menším) zatlumením. Napadá mne ještě, zda přehráváte dostatečně kvalitně nahrané disky, mnohdy i originální CD mají zvuk jako když jsou nahrávané přes kazetový magnetofon…


Co znamená údaj u reprosoustav jmenovitá impedance 4–8 Ω? Lze je připojit k zesilovači, u něhož je v technických parametrech uváděna min. impedance připojovaných reprosoustav 6 Ω ?

Musíte si uvědomit, že impedance reprosoustavy není zcela konstantní, ale že se mění v závislosti na frekvenci, kterou přehrávají. Někteří výrobci v manuálech uvádějí střední (průměrnou) hodnotu, jiní pro jistotu uvedou celý optimální rozsah. Osobně si myslím, že šestiohmový zesilovač je pro takovéto bedny použitelný. V běžném provozu jsou i méně vyvážené sestavy, ale v případě nějakých komplikací nikdo, ani výrobce, za poškozený stroj neručí.


Uvažuji o koupi nového zesilovače, ale nechci šlápnout vedle a pak litovat, že mi nějaká funkce schází. Jak si vybrat ten správný zesilovač?

Zde bych obecně poukázal na několik zásad. Pokud kupujete zesilovač ke konkrétním reprobednám, dejte si pozor na impedanci, která u repro nesmí být nižší, než je u zesilovače a doporučovaný výkon a příkon. Jinak zvažte, zda je výhodnější zakoupit zesilovač s přepínáním impedance, nebo přímo čtyřohmový. Ten vám bude pohánět i osmi ohmové bedny, v opačném případě může nastat problém, protože může být poškozena koncová část zesilovače. Výhodou je přepínání dvou párů beden A-B. Pak lze střídavě hrát na konstrukčně odlišné bedny nebo ve dvou místnostech. Pokud vám silič umožní do každého páru posílat signál z jiného zdroje, získal jste velké plus.
Dalším velmi podstatným hlediskem je dostatečné množství vstupů – minimálně pro CD, tuner, TV, PC … Čím více vstupů, tím lépe. Phono vstup je doplněn speciálním obvodem pro dorovnání kmitočtové charakteristiky, ten bývá určen pro jmenovitý typ přenosky MM/MC (Moving magnet/Moving Coil-pohyblivý magnet nebo cívka), některé modely zesilovačů dovolují mezi oběma druhy přepínat. Je vhodné mít tzv. bypass nebo Direct, která umožní kvalitnímu signálu projít mimo elektrické obvody zesilovače a využít nejkratší signálové cesty. Je to důležité proto, že vše, co postavíme hudbě do cesty, je považováno za škodlivé – tónové korekce především.
Už jste určitě nervózní, proč nemluvím o výkonu

Hi-Fi poradna

Kompletní várku otázek a odpovědí pak najdete v sekci Hi-Fi poradna, kde jsou řazeny podle jednotlivých let do roku 2012 až do nynějška